Facebook Case Study

Celem, jaki postawił przed nami klient było nie tylko zbudowanie bazy fanów, ale też wymagał od nich zaangażowania. Co oznaczało nie tylko stworzenie odpowiedniej wycelowanej reklamy, ale również tworzenie odpowiedniej jakości postów, aby wszystko działało.
wzrost like

Jak widać powyżej, ilość fanów rośnie w ładny i wyjątkowo stabilny sposób. Do celu użyłem reklamy. Jednak zamiast wybrać jak najszerszą grupą odbiorców reklamy postanowiłem dokładnie dobrać odpowiednie parametry. Głównymi z nich to: wiek, płeć, zainteresowanie innymi fanpage z branży związanej z erotyką. Wszystko po to, aby pozyskani w ten sposób fani sami z siebie udostępniali treści i w ten sposób dalej, w sposób naturalny, budowali bazę fanów. Zresztą jak widać na poniższym wykresie, rozkład nowych like’ów z reklam i innych źródeł jest mniej więcej równy.

typy like
Z czego w miarę upływu czasu coraz więcej osób poleca nasz fanpage. Dzięki temu, za pomocą odpowiednio dobranych zdjęć, cały czas zyskujemy nowych fanów, przy okazji coraz bardziej zmniejszając wydatki na reklamę. Trudnością jest utrzymanie stałego przyrostu fanów bez używania wspomagania w postaci „historii sponsorowanych”, jednak jest to możliwe. Jednak nawet największa liczba fanów, którzy nic nie robią, jest tylko pustą liczbą i nie przekłada się ani na sprzedaż, ani nawet na rozpoznanie marki.

zaangażowanie
Jak widać, w większości przypadków ilość zaangażowania zależy od czasu jaki post wisi na stronie. Niemniej jednak większość postów posiada współczynnik zaangażowania pomiędzy 11 a 14%. Warto tu zaznaczyć, że zasięg, z racji korzystania z „historii sponsorowanych” jest większy, niż przy fanpage bez zakupionych reklam.

Ważne jest to, że całość tej metody pozwala obniżyć koszta uzyskania like, zarówno tych z kampanii reklamowej, jak i ogólnie.

koszt like

Jak widać, koszt like spadł, pozornie nieznacznie z 29gr do 23gr, co miało przełożenie na 191 like więcej. Kwestia budowania bazy fanów metodą combo po prostu pozwala na spokojne i stopniowe albo utrzymanie tego samego rezultatu za mniejsze pieniądze, albo też na zwiększenie przyrostu fanów.

Podsumowując, poprzez dokładne zgranie czasu publikacji postów z ich treścią, oraz wspomożenie tego dokładnie wycelowaną reklamą pozwala na dwukrotnie szybszy przyrost like’ów niż tylko w wypadku samej treści lub samej reklamy. Dodatkowo dzięki starannemu prowadzeniu fanpage i wyniku tego zaangażowaniu użytkowników w budowę bazy fanów pozwala na stopniowe zmniejszanie budżetu na reklamę.

Rafał Chodzicki

Specjalista SEO i Social Media

Ostatnie wpisy Rafał Chodzicki (zobacz wszystkie)


Skomentuj

Na blogu jest moderacja komentarzy. Nie ma potrzeby kilkukrotnego komentowania.